Mezinárodní politika (4. vyd.)

Autor: Oskar Krejčí

  • Kód produktu: 33395
  • Nakladatelství: Ekopress
  • Počet stran: 754
  • Vazba: váz., B5
  • ISBN: 978-80-86929-60-6
  • Datum vydání: březen 2010
  • Vaše cena s DPH: 730 Kč
ks
    V prodeji
Pro většinu lidí jsou úvahy o mezinárodní politice diskusí za hranicí osobní zkušenosti a také trochu exkluzivním tématem pro vyvolené. I zprostředkovaný kontakt může být zavádějící: pohled na válku v televizním přenosu se podobá hranému filmu, nákup zahraničního zboží nákupu domácích výrobků, celníci na přechodu hranic jednají podle předpisů stejně jako policisté v rodném městě; a přece jde o něco jiného.

Onou tajuplnou odlišností ale nejsou pouze pompézní summity či recepce diplomatů. To podstatné, co činí z mezinárodní politiky něco zvláštního, je osobité fungování moci ve světovém politickém systému.

Cílem knihy je představit tu část politické teorie, která se týká mezinárodních vztahů, a tomu jsou podřízeny i ostatní poznávací nástroje; dotyky s některými vědami jsou jen letmé. Například historická data a události slouží jako nástroje a ilustrace; nalezení počátku věcí pomáhá pochopit jejich smysl a jsou vybrány i proto, aby umožnily lépe vyjádřit teoretickou koncepci knihy.
Před čtvrtým vydáním knihy Mezinárodní politika prošel text aktualizací všech pasáží, které charakterizují současný stav světového politického systému. Protože změny ve světě byly výrazné, zvláště pak pokud jde o vývoj od unipolarity k multipolaritě, výrazně upraven byl epilog. Dílčí úpravy pak vznikaly díky diskusím, a to zvláště se studenty Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha a Fakulty politických věd a mezinárodních vztahů UMB v Banské Bystrici. Velmi přínosné byly i diskuse s kolegy na těchto dvou pracovištích a na Ústavu politických věd SAV v Bratislavě. Jim všem patří autorův dík.

Chcete se na něco zeptat?