Powered by Smartsupp

Příručka strojního inženýra 1

Autor: Jaroslav Krátký, Stanislav Hosnedl

 • Kód produktu: 4144
 • Nakladatelství: Computer Press
 • Počet stran: 314
 • Vazba: brož., 19,0 x 22,3 cm
 • ISBN: 80-7226-055-3
 • Datum vydání: duben 2002
 • Běžná cena s DPH: 195 Kč
 • Zvýhodnění on-line: 50%
 • Ušetříte: -98 Kč
 • Vaše cena s DPH: 98 Kč
ks
  V prodeji

Publikace typu Strojnických či Strojírenských příruček jsou v naší zemi používány v průmyslových oborech jako nejzákladnější pomůcky projektantů, konstruktérů, výpočtářů či technologů - jako skutečné „rukověti“, které se téměř dědí z generace na generaci a které nalezneme ve značně ohmatané podobě na stole každého technika. Zásluhu na této pozici má nejen tradice českého inženýra a konstruktéra, ale také nesmrtelné příručky Černochovy, které nás provázejí řadu desetiletí.

Snad právě monolit této příručky vedl k tomu, že se zde po tak dlouhou dobu neobjevila příručka jiná - přitom obor samotný se neustále vyvíjí, objevují se progresívní metody konstruování a provádění výpočtů, spojené velmi často s výpočetní technikou. Dlouho ležící rukavici tedy zvedli odborníci Katedry konstruování strojů Západočeské univerzity z Plzně, kteří úzce spolupracují s prestižní mezinárodní vědeckou společností „International Society for the Science of Engineering Design - WDK“ z Zurichu; nemalý přínos pak znamenala také spolupráce se společností CAdis sw s.r.o., která se zabývá tvorbou programů pro počítačovou podporu projektování, konstruování a výpočtů ve strojírenství.

Předkládaná příručka tedy vychází z mladého, ale intenzívně rozvíjeného vědeckého oboru zvaného konstrukční věda (Design Science, Konstruktions-wissenschaft). Podstatné na konstrukční vědě je, že umožňuje řešit problémy současného konstruování (nekompatibility, neprůhlednosti, nekonzistentnosti, obtížnost optimalizací atd.) při současném zvětšení prostoru pro tvůrčí konstrukční práci, ale přitom není vůbec omezeno řešení kteréhokoli konstrukčního kroku tradičním způsobem. Metoda tedy nevynucuje radikální přestavbu prací konstruktérů a je možné se s ní seznamovat a zavádět ji postupně.

Kniha se zaměřuje na tradiční skupiny částí strojů, jako jsou: spoje, přenosové části, otočná uložení, hřídelové spojky, akumulátory mechanické energie. Jednotlivé tyto oddíly jsou pak hierarchicky členěny na příbuzné třídy a typy těchto orgánů podle specifických dominantních uživatelských hledisek, pracovních principů a pracovních způsobů.

Chcete se na něco zeptat?