Urgentní medicína v klinické praxi lékaře (2. dopl. a akt. vyd.)

Autor: Jana Šeblová, Jiří Knor a kolektiv

  • Kód produktu: 92343
  • Nakladatelství: Grada Publishing
  • Počet stran: 480
  • Vazba: váz., 16,7x24 cm
  • ISBN: 978-80-271-0596-0
  • Datum vydání: říjen 2018
  • Běžná cena s DPH: 740 Kč
  • Zvýhodnění on-line: 10%
  • Ušetříte: -74 Kč
  • Vaše cena s DPH: 666 Kč
ks
    V prodeji

Úspěšná publikace byla průběžně aktualizována – přibyly (nebo byly zcela přepracovány) zejména kapitoly týkající se urgentní geriatrie, farmakoterapie urgentních stavů, práce se zemřelými (v rámci forenzní problematiky) i organizace a řízení.
Urgentní medicína zahrnuje přednemocniční neodkladnou péči, časnou nemocniční péči a připravenost na řešení mimořádných událostí. Všichni lékaři, ať již pracují ve zdravotnické záchranné službě nebo na urgentních příjmech, si musí osvojit široký diferenciálně diagnostický pohled na pacienta, přístup na základě vedoucího příznaku a stálé přehodnocování priorit. Právě tento komplexní přístup k problematice a zasazení do souvislostí pomáhá tato publikace pochopit.
Srozumitelnosti knihy napomáhá 68 tabulek a 144 obrázků (z toho 19 v barevné příloze).

Oba hlavní autoři pracují v oblasti urgentní medicíny více než třicet let a mají zkušenosti jak z terénu, tak z organizace práce RZP, takže jsou schopni čtenářům kvalifikovaně přiblížit specifika tohoto náročného, avšak medicínsky velice zajímavého oboru. 

 

V jednotlivých kapitolách jsou probrány nejzávažnější nebo nejčastější klinické stavy, se kterými se lékař v prvním kontaktu s pacientem setkává. Autoři kladou důraz na pochopení patofyziologie jednotlivých poruch, na diagnostickou rozvahu a na celkový management situace. V jedné z úvodních kapitol je detailně rozebrána patofyziologie kritických stavů s důrazem na procesy, které jsou v jednotlivých stavech totožné. Navazující kapitoly se postupně věnují ohrožení vitálních funkcí (náhlá zástava oběhu, dušnost, poruchy vědomí), jejich příčinám, diagnostice a terapii. V dalším textu jsou probrány urgentní stavy kardiologické, neurologické, pediatrické, gynekologické a porodnické, nejčastější typy intoxikací, pozornost je věnována i psychosociálním urgencím, jejichž zvyšující se počty registrují všichni poskytovatelé. Závěr knihy patří forenzní problematice, která je v urgentní medicíně čím dál důležitější.
Text je doplněn kazuistikami z praxe, které dokumentují náročnost a pestrost lékařského rozhodování v kritických stavech při prvním kontaktu s nemocným či poraněným. 

Chcete se na něco zeptat?